Laiptų parametrai

Gražūs laiptai – tai namų akcentas, į kurį visada atkreips Jūsų svečiai.

Laiptų parametrai, dažnai ir stilius, labai priklauso nuo turimos angos laiptams Jūsų name. Nuo to priklauso ar patogus bus pakopų gylio ir aukščio santykis, pakopos ilgis.

Vienas dažniausiai pasitaikančių gylio ir aukščio santykių yra P≈26 cm, H≈17,5 cm. Tai gana racionalus santykis, tačiau kuo aukštis H mažesnis ir kuo gylis P didesnis, tuo laiptai komfortiškesni. Taip pat laiptų patogumą lemia ir pakopos ilgis.

Jei manęs neribotų anga (autoriaus nuomonė), rinkčiausi laiptus su tokiais parametrais: P=30 cm, H=17 cm, L=120 cm.

Iš esmės, jei norime išsirinkti patogius laiptus, tikrai verta prisilaikyti LR statybos techninio reglamento normų (STR).

Kad galėtume patarti Jums kokius laiptus išsirinkti, aptarkime kiekvieną parametrą smulkiau:

Laiptų gylis (P) gali būti nuo 25 cm iki 32 cm ar daugiau, priklausomai nuo paskirties. Mažiau kaip 25 cm pakopos gylis laikytinas per siauras, jei ir daroma, tai tik „iš bėdos“. Siaurų pakopų laiptais užlipti gali būti visai patogu, tačiau nulipti žemyn bus problema. Kadangi kojos kulnas nusileisdamas palieka už savęs 5-6 cm pakopos dalį, tai pačiai pėdai tos pakopos ne kažin kas ir telieka. Per plačios pakopos taip pat nepatartinos. Vaikams, kad įveikti vieną pakopą, gali tekti žengti du žingsnius.

Pakopų aukštis (H) gali būti nuo 14 cm iki 19 cm, išskirtiniais atvejais 20 cm. Kuo aukštis didesnis, tuo aukščiau teks kelti kojas, čia verta susimąstyti apie vaikus arba pagyvenusius žmones. Labai sumažinti pakopos aukštį gali būti neracionalu, laiptai užims didelį namo plotą, daugiau reikės pakopų. Palyginimui, standartinio blokinio daugiabučio laiptinės pakopos aukštis būna apie 14-15 cm, tačiau atkreipkite dėmesį kokį plotą užima tokie, dideliam žmonių pralaidumui pritaikyti laiptai.

Pakopos ilgis (L) rekomenduojamas ne mažesnis kaip 90 cm praėjimui. Taigi pati pakopa turėtų būti mažiausiai 95-100 cm, kadangi dalį pakopos ilgio užims turėklai. Pamąstykite apie tai, kad šiais laiptais Jums teks nešti baldus, galiausiai teks dažnai prasilenkti su kitu šeimos nariu.

Štai keletas laiptų vaizdų iš viršaus pavyzdžių su angos matmenimis ir nuo jų priklausančiais parametrais:

1) Pakopos gylis (P) – 30 cm.

Pakopos aukštis (H) – 17 cm.

Pakopos ilgis (L) – 120 cm.

Laiptų aukštis – 305 cm.

Pakopų skaičius – 18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2) Pakopos gylis (P) – 26 cm.

Pakopos aukštis (H) – 17,5 cm.

Pakopos ilgis (L) – 95 cm.

Laiptų aukštis – 300 cm.

Pakopų skaičius – 17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3) Pakopos gylis (P) – 26 cm.

Pakopos aukštis (H) – 17,5 cm.

Pakopos ilgis (L) – 95 cm.

Laiptų aukštis – 300 cm.

Pakopų skaičius – 17

 Reikia pastebėti, kad tiesių pakopų laiptai užima daugiau vietos nei pakopos išdėstytos „eglute“.